Historie SDH
Pravděpodobně první zaznamenaný požár v Libouchci (tehdejším Königswaldu) byl písemně zaznamenán v kronice obce uložené v Archivu města Ústí nad Labem. Kronikář zaznamenal, že v roce 1833 došlo v Libouchci k požáru na statku Franz Laube, a to z posledního dne roku 1833 o půlnoci na Nový rok 1834. Statek sice shořel celý ale díky této události došlo ke vzniku prvního sboru dobrovolných hasičů, kteří vyjížděli k požárům, likvidovali je a účastnili se dění v obci své i v okolních.
K postavení první zbrojnice došlo s velkým úsilím v roce 1835 a byl také zakoupen první hasičský vůz. Celkově byl ale sbor dobrovolných hasičů odkázán na svépomoc. V minulosti byli hasiči nuceni pořádat různé akce, z jejichž výdělků si poté mohli pořizovat základní vybavení. Za 20 zlatých si ve své době takto přišli například k výstražné houkačce, na kterou si vydělali uspořádáním koncertu. K tehdejšímu základnímu vybavení patřily například bílé dvouřadé blůzy, široké čepice z lesklého plátna ve spojení s “plechovou čepicí” - Blechschandel. Ze starých použitých stříkacích hadic byly zhotoveny opasky, dále také dostávali široké sekerky. Postupem času se hasičům začalo dostávat různých finančních i hmotných darů jak od obce, tak i od ostatních sponzorů, jednotlivců i spolků, či dokonce kapel.
V roce 1868 došlo k založení spolku Fortuna, což bylo jakési volné sdružení občanů - dobrovolných hasičů. Došlo k navržení stanov podle spřátelených hasičů z Podmokel.
K první valné hromadě došlo dne 13. října 1878, kdy byli oficiálně zvoleni hasiči jednotky a pánové do funkcí.
První požární cvičení hasičů s plnou výstrojí se konalo dne 7. července 1878.
V roce 1892 byl v Libouchci zaveden telefonní požární hlásič.
(Zdroj: Jiří Daňhel, Königswald - Libouchec v pojetí času)